Eurowizja

aktualności

Polska organizatorem konkursu piosenki Eurowizji dla dzieci w 2019!

Polska organizatorem konkursu piosenki Eurowizji dla dzieci w 2019!

Polska aplikacja do organizacji konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została oceniona najwyżej przez komisję EBU. Jon Ola Sand, dyrektor EBU ds. Wydarzeń Telewizyjnych powiedział: „Jesteśmy zachwyceni tym, że możemy ogłosić Polskę jako gospodarza najbliższej imprezy, a TVP jako oficjalnego nadawcę Eurowizji Junior 2019. Przy tej okazji ponownie chciałem pogratulować Roksanie Węgiel jej spektakularnego zwycięstwa w tegorocznym konkursie. To zawsze ekscytujące, kiedy konkurs trafia do państwa, które debiutuje w roli gospodarza. Z niecierpliwością czekamy na wizję jaką zaprezentuje Telewizja Polska przy organizacji tego wydarzenia!”.

„Od początku powtarzałem, że Telewizja Polska jest gotowa podjąć się tego wyzwania. Jesteśmy przygotowani organizacyjnie, ale także kreatywnie i jestem przekonany, że Eurowizja Junior w 2019 roku zostanie zapamiętana na lata - podobnie jak niesamowity występ Roksany Węgiel, który na pewno przejdzie do historii konkursu. Jednak od dziś nie patrzymy w przeszłość, skupiamy się tylko na ciężkiej pracy, żeby olśnić publiczność w 2019 r. dokładnie tak jak zrobiła to Roksana w Mińsku. Telewizja Polska to zespół wspaniałych, kreatywnych ludzi, którzy kochają nowe wyzwania, a to jest jedno z najciekawszych przed jakimi stanęli”- powiedział Prezes TVP Jacek Kurski.

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała finał Eurowizji Junior

Wielki sukces Polski. Roksana Węgiel wygrała finał Eurowizji Junior

W finale Eurowizji Junior brało udział dwadzieścia państw. O końcowej klasyfikacji decydowały głosy profesjonalnego jury i internautów. Ogłoszenie wyników Eurowizji Junior 2018 było niezwykle emocjonujące. W głosowaniu jury Polka zajęła 7. miejsce, jednak dzięki punktom od głosujących w internecie Roksana wygrała z reprezentantką Francji.

Wygrana wokalistki to także ogromny sukces towarzyszących jej na scenie młodych tancerek: Ady Gutkowskiej, Antoniny Zając, Mai Śmidowicz, Aleksandry Osińskiej i Matyldy Kucharskiej oraz choreografa Tomasza Barańskiego i reżysera występu Konrada Smugi.

Prezes TVP Jacek Kurski pogratulował sukcesu Roksanie Węgiel.

Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji. Szczególnie cieszę się, że podjąłem merytoryczną decyzję, żeby nie organizować eliminacji krajowych tylko postawić na wokalistkę, która wygrała „The Voice Kids”. Roksana przeszła dwumiesięczny maraton odcinków oraz zwyciężyła finał głosami widzów. W zeszłym roku eliminacje przebiegały słabo i były niezadowalające. Zwycięstwo Roksany pokazuje, że brak eliminacji krajowych było dobrą decyzją – powiedział.

Prezes TVP poinformował, że Telewizja Polska wystąpi do EBU o organizację przyszłorocznego finału konkursu Eurowizja Junior.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci w wieku od 9 do 14 lat, z całej Europy. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji.

Finał Eurowizji Junior już 25 listopada

Finał Eurowizji Junior już 25 listopada

W tym roku Polskę reprezentuje utalentowana 13-latka – Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji „The Voice Kids”, zaśpiewa piosenkę „Anyone I Want To Be”. Na scenie towarzyszyć jej będą tancerki i chórzystki. Choreografię przygotował Tomasz Barański, a reżyserem występu jest Konrad Smuga. Koncert skomentuje Artur Orzech.

Zwycięzca Konkursu zostanie wyłoniony na podstawie głosów oddanych przez narodowe jury. W każdym kraju uczestniczącym w konkursie jury oceni występy młodych wykonawców. Do wyniku głosów jury zostaną dodane głosy oddane przez telewidzów za pośrednictwem strony internetowej 
www.junioreurovision.tv lub www.jesc.tv. Głosowanie telewidzów odbywać się będzie dwuetapowo. Pierwszy rozpocznie się w piątek, 23 listopada o godz. 20.00 i zakończy tuż przed koncertu finałowego. W drugim etapie system do głosowania online zostanie ponownie otwarty w trakcie koncertu, tuż po prezentacji wszystkich konkursowych występów i potrwa do momentu ogłoszenia zakończenia głosowania przez prowadzących koncert. W głosowaniu online należy wskazać od trzech do pięciu piosenek. Wśród wybranych propozycji może się znaleźć utwór reprezentanta Polski.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci w wieku od 9 do 14 lat, z całej Europy. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Codzienne relacje z przygotowań do Eurowizji Junior na stronie eurowizja.tvp.pl!

Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018

Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018

13-letnia wokalistka, to prawdziwy wulkan energii – odważna i pomysłowa. W swoim życiu zdążyła już uprawiać akrobatykę, trenować judo oraz tańczyć zarówno hip-hop, jak i taniec towarzyski. Jednak największą pasją Roxie jest śpiew. Jej nietypowa jak na 13-latkę dojrzała barwa głosu oraz moc zachwycają zarówno jej rówieśników, jak i dorosłych. Edyta Górniak w programie „The Voice Kids” nie kryła zachwytu.

Tel Awiw miejscem kolejnej Eurowizji

Tel Awiw miejscem kolejnej Eurowizji

Początkowo rząd Izraela nalegał na zorganizowanie konkursu w Jerozolimie. Jednak po uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy żydowskiego państwa i przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady rząd Izraela odstąpił od tego pomysłu w obawie przed bojkotem konkursu. Eurowizja podała, że wybiera jako miejsce swojego konkursu Tel Awiw, izraelską stolicę handlową i kulturalną z uwagi na „kreatywną i przekonującą ofertę” miasta.

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Następnym razem w Jerozolimie! – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu. – Jestem taka szczęśliwa! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności – dodała. Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii – Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Znamy wszystkich finalistów

Znamy wszystkich finalistów

We wtorek o awans walczyli reprezentanci 19 krajów – Azerbejdżanu, Islandii, Albanii, Belgii, Czech, Litwy, Izraela, Białorusi, Estonii, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Armenii, Szwajcarii, Irlandii i Cypru.

Ogromne wrażenie zrobiła szczególnie Netta Barzilai z Izraela, która jest typowana na zwyciężczynię tegorocznej edycji Eurowizji. Bukmacherzy wysoko oceniają też szanse reprezentującej Cypr Eleni Foureiry.

Do finału awansowali reprezentanci Austrii (Cesár Sampson – „Nobody But You”), Estonii (Elina Nechayeva – „La Forza”), Cypru (Eleni Foureira – „Fuego”), Litwy (Ieva Zasimauskaitė – „When We’re Old”), Izraela (Netta – „TOY”), Czech (Mikolas Josef – „Lie To Me”), Bułgarii (EQUINOX – „Bones”), Albanii (Eugent Bushpepa – „Mall”), Finlandii (Saara Aalto – „Monsters”) i Irlandii (Ryan O'Shaughnessy – „Together”). Organizatorzy podkreślili, że nazwy tych państw podano w kolejności losowej. Na awans do finału miały wpływ głosy telewidzów oraz noty przyznane przez jurorów.

W czwartek odbył się drugi półfinał. Wystąpił w nim m.in. reprezentujący Polskę duet Gromee i Lukas Meijer z piosenką „Light Me Up”. Niestety utwór nie zachwycił i nasi reprezentanci nie przebili się do wielkiego finału.

Według relacjonujących na żywo wydarzenie portugalskich mediów występ polsko-szwedzkiego duetu, choć wypadł nieco gorzej od wcześniejszych przesłuchań, to „zrobił z hali koncertowej prawdziwą dyskotekę”.

Oprócz Polski w czwartkowym półfinale startowali przedstawiciele 17 państw – Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy.

Do finału awansowali reprezentanci Serbii(Sanja Ilić & Balkanika – „Nova Deca”), Mołdawii (DoReDoS – „My Lucky Day”), Węgier (AWS – „Viszlát Nyár”), Ukrainy (MELOVIN – „Under The Ladder”), Szwecji (Benjamin Ingrosso – „Dance You Off”), Australii (Jessica Mauboy – „We Got Love”), Norwegii (Alexander Rybak – „That's How You Write A Song”), Danii (Rasmussen – „Higher Ground”), Słowenii (Lea Sirk – „Hvala, ne!”) i Holandii (Waylon – „Outlaw In 'Em”).

W finale znaleźli się też reprezentanci pięciu krajów, które mają zapewniony w nim udział: Hiszpanii (Amaia y Alfred – „Tu Canción”), Wielkiej Brytanii (SuRie – „Storm”), Niemiec (Michael Schulte – „You Let Me Walk Alone”), Francji (Madame Monsieur – „Mercy”), Włoch (Ermal Meta & Fabrizio Moro – „Beautiful Mess”), a także gospodarza Portugalii (Cláudia Pascoal – „O Jardim”).

Źródło tvp.info, PAP

Gromee i Lukas Meijer w drugim półfinale

Gromee i Lukas Meijer w drugim półfinale

W stolicy Portugalii zaplanowano w sumie trzy koncerty, które będą transmitowane przez Telewizję Polską. 19 wykonawców zaprezentuje się 8 maja w pierwszym półfinale. Będą to reprezentanci Azerbejdżanu, Islandii, Albanii, Belgii, Czech, Litwy, Izraela, Białorusi, Estonii, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Armenii, Szwajcarii, Irlandii i Cypru. 18 kolejnych – w tym Gromee i Lukas Meijer – zaprezentuje się w drugim półfinale. Wtedy, oprócz polsko-szwedzkiego duetu, zobaczymy reprezentantów: Norwegii, Rumunii, Serbii, San Marino, Danii, Rosji, Mołdawii, Holandii, Australii, Gruzji, Malty, Węgier, Łotwy, Szwecji, Czarnogóry, Słowenii i Ukrainy. 10 maja. Z każdego półfinału 10 uczestników awansuje do wielkiego finału, który zaplanowano na 12 maja.

Miejsca w finale pewni są reprezentanci tzw. wielkiej piątki, czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz gospodarz, czyli Portugalia. W pierwszym półfinale głosują Hiszpania, Wielka Brytania i Portugalia, a w drugim - Francja, Niemcy i Włochy.

Wiemy już, że polsko-szwedzki duet pojawi się na lizbońskiej scenie w drugim półfinale jako 11. Widzowie będą mogli na nich głosować z numerów zarejestrowanych w innych krajach, niż Polska.

Gromee i Lukas Meijer z „Light Me Up” jadą do Lizbony!

Gromee i Lukas Meijer z „Light Me Up” jadą do Lizbony!

Gromee, czyli Andrzej Gromala to jeden z najpopularniejszych DJ i producentów muzycznych w Polsce. Swoje pasje rozwija w rodzinnym Krakowie. Odnajduje się doskonale w różnych gatunkach muzyki. Lukas Meijer jest szwedzkim wokalistą grającym w rockowym zespole No Sleep For Lucy. Muzykę do „Light Me Up” przygotował Gromee z Meijerem, a tekst napisali Mahan Moin i Christian Raab.

Gospodarzem krajowych eliminacji był Artur Orzech. W jury tegorocznej preselekcji zasiedli: Maryla Rodowicz, Jan Borysewicz, Tabb, Stefano Terrazino i Kasia Moś. O zwycięstwo z duetem Gromee i Lukas Meijer rywalizowali: Saszan z piosenką „Nie chcę ciebie mniej”, Monika Urlik „Momentum”, Isabel Otrębus „Delirium”, Ifi Ude z piosenką „Love is stronger”, Future Folk „Krakowiacy i górale”, Marta Gałuszewska „Why don’t we go”, Pablosson „Sunflower”, Maja Hyży „Błysk” i Happy Prince z piosenką „Don’t let go”.

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Rosjanka triumfuje w finale Eurowizji Junior 2017

Polskę reprezentowała charyzmatyczna Alicja Rega z piosenką „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Młoda wokalistka ostatecznie zajęła ósme miejsce. 14-latka z Rzeszowa jest już rozpoznawalna za granicą i posiada duże doświadczenie sceniczne. Regularnie bierze udział w konkursach wokalnych m.in. w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach czy na Malcie i Litwie.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku z myślą o najmłodszych uczestnikach z całej Europy. Udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku od 9 do 14 lat. Swoim rozmachem i zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu. Konkurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie.

Lista laureatów:
1. Rosja: Polina Bogusevich – „Wings”
2. Gruzja: Grigol Kipshidze – „Voice of the Heart”
3. Australia: Isabella Clarke – „Speak Up”

4. Holandia: Fource – „Love Me”
5. Białoruś: Helena Meraai – „I Am the One”
6. Armenia: Misha – „Boomerang”
7. Ukraina: Anastasiya Baginska – „Don’t Stop”
8. Polska: Alicja Rega – „Mój dom”
9. Malta: Gianluca Cilia – „Dawra Tond”
10. Serbia: Irina Brodic & Jana Paunovic – „Ceo svet je nas”
11. Włochy: Maria Iside Fiore – „Scelgo (My Choice)”
12. Macedonia: Mina Blazev – „Dancing Through Life”
13. Albania: Ana Kodra – „Don’t Touch My Tree”
14. Portugalia: Mariana Venancio – „Youtuber”
15. Irlandia: Muireann McDonnell – „Suile Glasa”
16. Cypr: Nicole Nicolaou – „I Wanna Be a Star”