Eurowizja

aktualności

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holandia zwycięża w Konkursie Eurowizji!

Holender, po głosowaniu jury plasował się na trzeciej pozycji, tuż za reprezentantami Szwecji i Macedonii Północnej. Jednak po doliczeniu głosów publiczności, znów okazało się, że decyzja jurorów niekoniecznie wpisuje się w gust Europejczyków. Laurence ostatecznie wyprzedził włoskiego rapera Mahmooda, który z piosenką „Soldi” zajął drugie miejsce oraz reprezentanta Rosji Sergieja Łazariewa, który podobnie jak w 2016 roku, ponownie zajął 3 miejsce w konkursie.

Do zwycięstwa Holendra przyczyniła się z także polska publiczność, przyznając artyście drugie miejsce i 10 punktów. Faworytem Polaków już od półfinałów pozostawał jednak islandzki zespół Hatari, którego kontrowersyjny występ zapisze się w historii konkursu. Mimo maksymalnej liczby punktów od naszego kraju, Islandczycy zajęli 10 miejsce.

Madonna wystąpi podczas finału Eurowizji!

Emocje w półfinałach. Polska bez awansu

Emocje w półfinałach. Polska bez awansu

Za nami oba półfinały 64. Konkursu Eurowizji, największego widowiska muzycznego w historii telewizji. W pierwszym o awans do finału głosami publiczności i narodowego jury (głosują widzowie i jury państw uczestniczących w tym półfinale) walczyli artyści reprezentujący: Cypr, Czarnogórę, Finlandię, Polskę, Słowenię, Czechy, Węgry, Białoruś, Serbię, Belgię, Gruzję, Australię, Islandię, Estonię, Portugalię, Grecję oraz San Marino. Poza uczestnikami w pierwszym półfinale głosowały także 2 państwa z tzw. wielkiej piątki (państw założycieli Eurowizji): Francja i Hiszpania oraz państwo organizujące w tym roku Eurowizję – Izrael. Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem „Fire of Love (Pali się)”, który nie awansował do finału konkursu.

Po pierwszych eliminacjach w sobotnim koncercie wystąpią:

Grecja: Katerine Duska z „Better Love”
Białoruś: ZENA z „Like It”
Serbia: Nevene Božović z „Kruna”
Cypr: Tamta z „Replay”
Estonia: Victor Crone z „Storm”
Czechy: Lake Malawi z „Friend Of A Friend”
Australia: Kate Miller-Heidke z „Zero Gravity”
Islandia: Hatari z „Hatrið mun sigra”
San Marino: Serhat z „Say Na Na Na”
Słownia: Zala Kralj & Gašper Šantl z „Sebi”


Nie mniejsze emocje przyniósł drugi półfinał, w którym walczyli reprezentanci 18 krajów: Armenii, Irlandii, Mołdawii, Szwajcarii, Łotwy, Rumunii, Danii, Szwecji, Austrii, Chorwacji, Malty, Litwy, Rosji, Albanii, Norwegii, Holandii, Macedonii Północnej i Azerbejdżanu. Głosy mogli tu oddawać również mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec.

Po drugich eliminacjach w sobotnim koncercie wystąpią:

Macedonia Płn. - Tamara Todevska z „Proud”
Holandia: Duncan Laurence z „Arcade”
Albania: Jonida Maliqi z „Ktheju tokës”
Szwecja: John Lundvik z „Too Late For Love”
Russia: Sergiej Lazarev z „Scream”
Azerbaijan: Chingiz z „Truth”
Denmark: Leonora z „Love Is Forever”
Norway: KEiiNO z „Spirit In The Sky”
Switzerland: Luca Hänni z „She Got Me”
Malta: Michela z „Chameleon”


Izrael uzyskał prawo organizowania Eurowizji po zwycięstwie Netty w roku 2018 na Eurowizji w Lizbonie. Konkurs Piosenki Eurowizji to jedno z najpopularniejszych widowisk telewizyjnych na świecie. Co roku ogląda go ok. 200 mln widzów. Eurowizja to także najstarszy cykliczny, muzyczny program w historii telewizji. Od 1956 roku telewizyjni nadawcy publiczni zrzeszeni w EBU wystawiają swoich reprezentantów w koncercie z udziałem publiczności, który transmitowany jest na całym świecie. Konkurs Eurowizji dzieli się na dwa półfinały i finał.

Regulamin głosowania podczas 64. Konkursu Eurowizji

Regulamin głosowania podczas 64. Konkursu Eurowizji

§ 1
Postanowienia ogólne
1. Głosowanie organizowane jest przez Internetq Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, przy al. Niepodległości 18, 02-653 Warszawa, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS, pod nr KRS 0000321310, NIP: 107-001-27-82, zwanym dalej IQ.
2. Konkurs Piosenki Eurowizja 2019 (dalej „Konkurs”) będzie transmitowany na antenie Telewizji Polskiej w dniach 14., 16. i 18 maja 2019. W dn. 14.V i 16.V przeprowadzone będą półfinały, w dn. 18. V. odbędzie się finał Konkursu. W transmisjach na żywo widzowie będą mogli głosować na wybranego przez siebie kandydata z zaprezentowanych w transmisji, pod warunkiem ukazania się, w trakcie transmisji programu, belek z instrukcjami, co nazwane jest dalej „głosowaniem”.
3. Celem Konkursu wyłonienie najlepszej piosenki z wszystkich prezentowanych w trakcie Konkursu. W każdym z dwóch odcinków wyłanianych jest dziesięciu uczestników, którzy wezmą udział w finale Konkursu. Szczegółowe informacje przedstawione są na stronie internetowej organizatora Konkursu Eurowizja 2019 http://www.eurovision.tv/.
4. Wyłanianie najlepszych piosenek Konkursu odbywa się poprzez połączenie wyników głosowania audioteksowego (SMS i IVR oraz dedykowana aplikacja mobilna) oraz wyników głosowania profesjonalnego jury. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej organizatora Konkursu http://www.eurovision.tv/page/voting.

Informacje o ochronie danych w związku z udziałem w głosowaniu telewidzów w Konkursie Piosenki Eurowizji

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Poznaliśmy logo i hasło Eurowizji Junior 2019!

Latawiec symbolizuje wolność, lekkość, wszystko, co w życiu najpiękniejsze. Ale żeby poleciał, musimy współdziałać. Taka idea przyświeca tegorocznej edycji Eurowizji Junior 2019. Gospodarze i organizatorzy wydarzenia, Europejska Unia Nadawców i Telewizja Polska, chcą pokazać kilkudziesięciu milionom widzów, że można wiele rzeczy robić razem. Wspólna aktywność sprawia, że stajemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej wrażliwi. Po prostu – warto dzielić się radością! Dlatego hasłem tegorocznej edycji konkursu jest właśnie „Share The Joy”.

Podczas konferencji zaprezentowano również oficjalne materiały promocyjne miasta Gliwice oraz województwa śląskiego, które towarzyszyć będą tegorocznej edycji Konkursu Eurowizja Junior 2019.

W konferencji w Tel Awiwie ze strony EBU uczestniczył Gert Kark (JESC Project Manager). Ze strony Telewizji Polskiej obecni byli: Marta Piekarska (Koordynator Projektu/Project Coordinator), Konrad Smuga (Producent Kreatywny) oraz Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018.

17. konkurs Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice, jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Jest to pierwszy konkurs Eurowizji Junior organizowany w Polsce.

Odliczanie do konkursu

Odliczanie do konkursu

Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak od 2017 r. tworzą zespół reprezentujący muzykę folkową. Na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu odniosły ogromny sukces wygrywając konkurs Premier piosenką „Jeszcze Cię nie ma”.

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

„Fire of Love (Pali się)” polską piosenką na Eurowizję 2019

Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka i Dominika Siepka wykonają nową, specjalnie przygotowaną na konkurs wersję piosenki „Fire of Love (Pali się)”. Utwór ten to najdynamiczniejszy i z całą pewnością najbardziej rockowy utwór w repertuarze zespołu Tulia. Wykorzystanie archaicznej techniki wokalnej przez wokalistki – zwanej śpiewokrzykiem w połączeniu z ultra nowoczesnym aranżem daje piorunujące, niepowtarzalne i natychmiast rozpoznawalne brzmienie zespołu, którego nie sposób pomylić z niczym innym na świecie. To specyficzne brzmienie przyniosło już rzesze fanów Tulii na świecie, a występ na Eurowizji da szansę to grono jeszcze powiększyć. Tulia zaśpiewa w dwóch językach: polskim i angielskim.

„Fire of Love (Pali się)” skomponowała Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (tekst polski), Allan Rich i Jud Friedman (tekst angielski). Jud Friedman i Allan Rich to ikony songwritingu, dwukrotnie nominowani do Oscara za najlepszą piosenkę, w tym za „Run To You” Whitney Houston, nominowani do Grammy oraz Złotych Globów. Pisali między innymi dla takich wykonawców jak: Ray Charles, Chaka Kahn, *NSYNC, Kenny Loggins, James Ingram, Rod Stewart czy Tina Turner.

Nadia Dalin wspólnie z Sonią Krasny komponują utwory dla zespołu Tulia od samego początku skupiając się na wyjątkowym klimacie, melodyce i emocjach zawartych w ich twórczości. To one są odpowiedzialne za wszystkie autorskie utwory Tulii, w tym za nagrodzony w Opolu „Jeszcze Cię nie ma”.

Producentem muzycznym i twórcą aranżacji utworu „Fire of love (Pali się)” jest Marcin Kindla, a producentami wykonawczymi są Igor Nurczyński i Marcin Kindla.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w dniach 14-18 maja w Tel Avivie.

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Gliwicach!

Polska aplikacja do organizacji konkursu Eurowizji Junior w 2019 roku została oceniona najwyżej przez komisję EBU. Dzięki temu tegoroczny konkurs odbędzie się w Gliwicach, a dokładnie w Arenie Gliwice. Jest to druga największa hala widowiskowa w Polsce, zaraz po Tauron Arenie w Krakowie.

Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu Eurowizja Junior 2019. Konkurs odbędzie się 24 listopada i ma być transmitowany w TVP1.

Podczas konferencji w siedzibie TVP Kurski wyjaśnił, że organizacja Eurowizji Junior przez zwycięskie państwo „nie jest automatyczna”, tak jak w przypadku Eurowizji dla dorosłych.

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

TVP i EBU rozpoczęły rozmowy nt. organizacji konkursu Eurowizji Junior

Spotkanie TVP i EBU rozpoczyna niemal roczny okres pracy, który dzieli organizatorów od wielkiego medialnego wydarzenia – konkursu Eurowizji Junior w Polsce. Rozmowy poświęcone były wstępnemu nakreśleniu celów i planów, związanych z tym wielkim przedsięwzięciem.

Jean Philip De Tender oraz Gert Kark, project manager Eurowizji Junior pogratulowali prezesowi Jackowi Kurskiemu sukcesu, jakim jest prawo do organizacji Eurowizji Junior 2019. Na spotkaniu zostały omówione także najważniejsze wyzwania, które czekają nas podczas tego wyjątkowego, międzynarodowego projektu z udziałem niemal 20 krajów z całej Europy i świata (m.in. Australii).